Mindennapi életünkben gyakoriak a sérülések vagy műtétek után az olyan váratlan és sok ízben nehezen vagy egyáltalán nem megmagyarázható tünetegyüttesek fellépése, amelyeket a testünk kültakaróján okozott sérülések - látszólag ép - maradványai tartanak fenn, nem beszélve a sérülések és annak körülményei által okozott lelki jellegű maradványtünetekről. Ilyenkor a kötőszöveti információs rendszerben, az izmokat körülvevő bőnyében, a "faszciaszervben" bekövetkezett információs adatközlési zavarokat kell figyelembe vennünk.

Minden testi sérülés - legyen az zúzódás, szalagszakadás, nyílt seb, csonttörés vagy égési sérülés - a szervezet helyreállító működése nyomán a szövetek rugalmasságának csökkenéséhez vezet, de kihat a reflexzónákra, sőt az energiakeringés távoli helyeire is. A mechanikus vagy hő okozta sérülés helyén ezen kívül az egyéni diszpozíció, illetve a sérülés helye és súlyossága szerint jöhet létre kifekélyesedés, túlburjánzó heg (keloid) vagy az ízület mozgását korlátozó kiterjedt hegesedés.

Az ötrétegű bőrnek az alapján történő elmozdulását azok a finom hártyák teszi lehetővé, amelyek minden izmot és inat körülvesznek, s amelyeket magyarul bőnyének, orvosi nyelven faszciáknak nevezünk. Ehhez a kötőszöveti rendszerhez tartoznak még a csonthártya, az ízületi tokok és a gerincvelőt körülvevő kemény agyhártya (dura mater), de a szerveket "bepólyázó" has- és mellhártya is. Az utóbbi évtizedek kutatásai igazolták, hogy ez a "faszciaszerv" a kis lábujjtól a fejig egy összefüggő információtovábbító rendszert képez, s ezt első felfedezőjéről Pschinger-féle információs hálózatnak nevezik.

A legtöbb ember, ha operáció előtt áll, annak lehetséges orvosi vagy - szépészeti beavatkozások esetében - esztétikai előnyeit veszi fontolóra. Arra viszonylag kevesen gondolnak, milyen mellékhatásai lehetnek később a hegeknek még akkor is, ha maga a műtét sikerül.

• A műtét után hónapokkal vagy évekkel is jelentősen befolyásolhatják a test teljesen más helyen lévő részeit is.

• Néha krónikus fájdalmakat, fibromyalgiát, megmagyarázhatatlan gyengeséget, fáradtságot idézhetnek elő, illetve vegetatív tüneteket, mint hideg, forróság, lüktetés, zsibbadás.

• Bizonyos körülmények között részben vagy teljesen blokkolhatják testünk fontos biológiai információs pályáit, a meridiánokat.

• Lehetséges, hogy növelik a krónikus megbetegedések kockázatát.

• Kiválthatják a vegetatív idegrendszer olyan, gyakran pszichoszomatikusnak, azaz megmagyarázható okok nélkülinek minősített bántalmait, mint például a fülzúgás, szédülés vagy hólyagműködési zavarok.

A meridiánokon a hagyományos kínai orvoslás tanítása szerint ugyanúgy áramlik az életenergia, a csi, mint az információk egy DSL-vezetéken. Ha ez a folyamat akadályokba ütközik, akkor bizonyos körülmények között zavar lép fel azoknál a szerveknél, amelyek a heg által zavart meridiánhoz tartoznak, vagy energetikai kapcsolatban állnak a szóban forgó meridiánnal. Még a meridiántól hat centiméter távolságban fekvő hegek is képesek ilyen zavaró hatást kifejteni.

Egyetlen hason lévő heg is, hosszától függően akár öt meridián működését is befolyásolhatja.

A meridiánok fontos, egészségre vonatkozó információkat juttatnak el a szervekhez, nagy sebességgel. Ha a meridiánokon át elegendő energia áramlik át akadálytalanul, akkor az illető egészséges. Ha hegek blokkolják az energiaáramlást, akkor a test megbetegszik, mivel az információátadás nem működik megfelelően. Ezek a zavarok nemcsak klinikailag figyelhetők meg, hanem kineziológiai módszerekkel vagy a meridiánpontokon a bőrellenállás mérésével is igazolhatók.

Hogy a hegek megzavarják-e a test energiaáramlását vagy sem, azt egyfelől a heg külsején és az általa keltett érzésen mérhetjük le, másfelől a heg történetén. A hegzavarok a következőképpen oszthatók kategóriákba:

• Energiatolulás, az úgynevezett jang-tünetek: a hegszövet vastag, kipirosodott, viszket, nagyon fájdalmas vagy fájdalomra érzékeny.

• Az életenergia hiánya, jin-tünetek: a heg erősen behúzódott, az alatta levő szövetekhez szorosan hozzánőtt, sápadt vagy érzéketlen.

Mindkét esetben a megzavart heg időjárás-érzékenységet, energiahiányt, fájdalmat, depressziót, alvászavarokat és számtalan egyéb tünetet idézhet elő, attól függően, a test melyik részén található, és melyik meridiánokkal áll kapcsolatban. Még ha a panaszok évekkel, évtozedekkel a műtét után lépnek is fel, gyanakodhatunk hegzavarra, amelyek gyakran csak az akut sebgyógyulási fázis után válnak érzékelhetővé.

Mivel a 20 és 40 közötti nők gyakran esnek át operációkon (hastükrözés, császármetszés, melloperáció, pajzsmirigy-, petefészek-, epehólyag- vagy visszérműtét), a hegeiket időben és rendszeresen zavarmentesíttetniük kell, hogy később ne váljanak problémát előidéző zavaró mezővé.

Sok klinikán 30 százalékot is elér a császármetszések aránya, az ilyen beavatkozás után ugyanúgy a meridiánokat zavaró hegek maradhatnak vissza, mint a szépségoperációk után. A következmény fáradtság, levertség, krónikus fájdalmak, emésztési problémák, hólyagbántalmak, depresszió, alvászavarok és szédülés lehet.

A rákos esetek műtétekor is több meridiánt át szoktak vágni, és ezzel zavaró mezővé váló hegek alakulnak ki. Ezek megzavarják a test saját regulációs képességét, és növelik a kiújulás veszélyét. A korai heg-zavarmentesítés ilyenkor nagyon gyakran nemcsak a fájdalom csökkentéséhez járul hozzá, hanem egyidejűleg javítja a test saját regulációs képességét, azaz csökkenti a kiújulás veszélyét.

Alapvetően elmondható, minél több meridián érintett, és minél erősebb a heghez kötődő lelki trauma, annál nagyobb a szövődmények kialakulásának veszélye.

A heg zavarmentesítésének sokféle gyógyító hatása van a szervezetre nézve, de a lélekre is, főleg ha olyan betegségekről van szó, amelyekkel a hagyományos orvostudomány nem nagyon tud mit kezdeni: reuma, artrózis, krónikus neuralgia és egyéb fájdalmak. A módszer javítja a szervezet öngyógyító erejét és megelőz számos betegséget.

Sok elgennyesedett vagy elfertőződött seb (igen gyakran az oltási hegek is) válik zavaró mezővé.

Az agyhoz hasonlóan a hegek is tárolják a lelki és testi emlékeket, mint ahogyan ezt a heg-zavarmentesítés utáni reakciók mutatják. A heg keletkezésekor átélt testi vagy lelki trauma, valamint a sebgyógyulás idején átélt élmények a hozzájuk tartozó képekkel, érzésekkel, mint fázás, izzadás, szívdobogás, hányinger, valamilyen szinten tárolódnak a hegben.


Előfordulhatnak tudattalan traumák is, amelyek csak a műtét után 1-8 hónappal jelentkeznek. Például ha mély altatásban végezték a műtétet, az tudattalan, erős fájdalmakhoz vezethet. Ezek a heg-zavarmentesítés során irracionális és megmagyarázhatatlan szapora szívverés és vérnyomás-emelkedés formájában nyilvánulhatnak meg.


A zavarmentesítés során előfordulhat, hogy a heghez kötődő valamennyi élmény átmeneti időszakra újra felidéződhet, például a baleset során érzett félelem, a fájdalom, a mozgáskorlátozottság, az egyedüllét a kórházban - akkor is, ha az élmény óta már jó néhány év eltelt. 

Ez általában ártalmatlan és néhány kezelés után magától is eltűnik. A folyamat azonban arra mutat rá, hogy a testi tünetek mellett,  a pszichés és lelki  ögyógyulást is serkenti a heg zavarmentesítése.


Ha a hegek viszont életveszélyes balesetek, operációk, erőszakos cselekedetek vagy intenzív orvosi kezelés során keletkeztek, akkor az élmények felelevenedése túl erős lehet és új traumához vezethet. 

A heg zavarmentesítéséhez a  tapasztalt terapeuta segítsége elengedhetetlen.


Mikor gyanakodhatunk, hogy problémánk gyökere egy zavaró heg?


- Női ciklusban észlelt változás 

-Rendszertelen vagy túlságosan bő vérzés

-Peteérési problémák

-Beágyazódási problémák, vetélés

-Hüvelyszárazság vagy hüvelyfolyás


-Migrén

-Álmatlanság

-Korai klimax

-Gyakori felfázásérzet, hólyagproblémák

-Ciszták, miómák


-Idegrendszeri problémák

-Koncentrációzavar

-Ingerlékenység

-Tanulási nehézségek

-Szédülés és egyensúlyzavarok


-Anyagcserezavar

-Hormonális problémák (pl. pajzsmirigy)

-Elhízás vagy hirtelen fogyás

-Emésztési problémák

-Bőrelváltozások


-Allergiás tünetek

-Ételintolerancia

-Szív és érrendszeri problémák

-Fülzúgás, hallásromlás

-Látásromlás


-Merevedési zavarok

-Izom és izületi fájdalmak

-Érzetkiesés

-Méregtelenítő szervek elégtelen működése

-Hőháztartás zavarai 


Számos egyéb tünet forrása lehet egy zavaró heg, akár évtizedekkel a műtét/sérülés után. 

Gyakran a legkisebb heg is okozhat a nagyon erős tüneteket.